W OBRONIE PRAW OBYWATELSKICH

--------------------------------------------------------------------------------

"Gdy troska o ochronę godności człowieka jest zasadą wiodącą, z której czerpiemy inspirację, i gdy wspólne dobro stanowi najważniejszy cel dążeń, zostają położone mocne i trwałe fundamenty pod budowę pokoju.

Kiedy natomiast prawa człowieka są lekceważone lub deptane i gdy wbrew zasadom sprawiedliwości interesy partykularne stawia się wyżej niż dobro wspólne, wówczas zasiane zostaje ziarno nieuchronnej destabilizacji, buntu i przemocy..."

Jan Paweł II

-------------------------------------------------------------------------------- 

 BEZPŁATNA POMOC

Skrzywdzono Cię?

Naruszono Twoje prawa obywatelskie?

Naciągnięto Cię na nieuczciwą umowę?

Staniemy w Twojej obronie!

Napisz do stowarzyszenia, e-mail  biuro@plcb.org lub zadzwoń  → tel. 42 279 73 55

Pobierz wniosek o podjęcie interwencji →  w formacie "doc" | w formacie "rtf" | w formacie "pdf"    

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bezpłatna Pomoc dla oszukiwanych seniorów.

Seniorzy coraz częściej stają się ofiarami nieuczciwych praktyk handlowych ze strony rozmaitych firm i naciągaczy. Schemat z reguły wygląda podobnie. Starszy człowiek odbiera telefon, np. z banku, firmy handlowej, telekomunikacyjnej, energetycznej czy ubezpieczeniowej.

Bywa, że naciągacze odwiedzają seniora w domu. Osoba, która prowadzi rozmowę, zwykle przedstawia się z imienia i nazwiska, wydaje się miła i pomocna. Wzbudza zaufanie. Szybko też zaczyna namawiać swojego rozmówcę do skorzystania z „wyjątkowej oferty” lub „promocji”. Doradza np. zmianę aktualnego abonamentu telefonicznego, zawarcie nowej umowy na dostawę energii elektrycznej, wzięcie kredytu czy wykupienie polisy.

Często też zapraszają na darmowe badania lub promocyjną prezentację, gdzie namawiają na zakup różnych rzeczy za cenę znacznie wyższą od ich rzeczywistej wartości.

Wykorzystując wiarę w uczciwość, a także ludzką naiwność i niewiedzę, posługując się sprytnymi marketingowymi chwytami, potrafią nakłonić seniora do tego, by podpisał odpowiednie dokumenty i wyraził zgodę na to, co mu się proponuje.

Niebawem okazuje się, że miało być taniej i lepiej, a jest drożej i gorzej.

Jedno jest pewne, od zaciągniętych zobowiązań trudno się uwolnić, a za rozwiązanie umowy często żądają nawet kilka tysięcy złotych.

Takim właśnie sytuacjom organizacja przeciwstawia się, 

pomaga oszukanym seniorom - doprowadza do unieważnienia nieuczciwych umów,

przeciwstawia się wykorzystywaniu epidemii i stosowaniu spekulacyjnych, paskarskich cen.

Warto skorzystać z tej pomocy.

Napisz do stowarzyszenia, e-mail  biuro@plcb.org lub zadzwoń  → tel. 42 279 73 55

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Stowarzyszenie już od 34 lat udziela takiej pomocy całkowicie bezpłatnie, osoby korzystające z tej pomocy nie muszą też opłacać żadnych składek w stowarzyszeniu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Dużą uwagę do zjawiska oszustw na szkodę seniorów przywiązuje Komisja Polityki Senioralnej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, pod przewodnictwem Pani Poseł dr Joanny Borowiak.

W dniu 25 stycznia 2022 roku, Komisja Polityki Senioralnej Sejmu RP, zapoznała się z informacją Prokuratora Krajowego, dotyczącą oszustw wobec seniorów, przeciwdziałania im oraz sposobów ich unikania i możliwości karania sprawców tych przestępstw:

„Postępowania przygotowawcze, których przedmiotem są oszustwa popełnione na szkodę osób starszych lub nieporadnych życiowo pozostają w szczególnym zainteresowaniu Prokuratora Krajowego.”  - napisano w tej informacji. To dobra wiadomość dla seniorów.        

Zobacz całą treść informacji Prokuratora Krajowego.   (4,01 MB)        

Obejrzyj posiedzenie Komisji Polityki Senioralnej Sejmu RP.           

 

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych oszustw handlowych, obliczonych na łatwowierność seniorów, są pokazy promocyjne garnków, odkurzaczy, materaców lub „wyrobów zdrowotnych”.

Takie historie, jak ta, która przytrafiła się pani Monice, to już standardowa metoda działania przestępców. Emerytka z Warszawy dała się omotać oszustowi, który zadzwonił do niej, podając się za oficera CBŚ. Po upewnieniu się, że kobieta jest właścicielką numeru, mężczyzna poprosił ją o pomoc w ujęciu grupy oszustów działających, jak twierdził, w zmowie z pracownikami banku, w którym ta miała konto.

Osiemdziesięcioletni mężczyzna mieszka na jednym z typowych miejskich osiedli. Mężczyzna utrzymuje się ze skromnej emerytury, z trudem wiąże koniec z końcem.

Do starszego pana (76 lat) dzwoni mężczyzna, który przedstawia się jako pracownik telekomunikacji.

Emeryt uległ  sugestii i zrozumiał, że jest to pracownik firmy, w której ma wykupiony abonament telefoniczny.

75-letnia kobieta, emerytka, odbiera telefon. Sympatycznie brzmiący męski głos przedstawia się jako pracownik firmy, w której kobieta ma wykupiony abonament telewizyjny, podaje swoje imię i nazwisko. 

Seniorzy powinni także mieć się na baczności przed nieuczciwymi ubezpieczycielami. 72- letnia kobieta została namówiona przez nieuczciwego przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej na tak zwaną polisę inwestycyjną, na niejasnych dla niej warunkach. Sama nie była w stanie zrozumieć napisanych w sposób zawiły warunków umowy. Z uwagi na słaby już wzrok nawet nie była w stanie ich odczytać. To właśnie wykorzystał nieuczciwy przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej.

Za rozwiązanie tej umowy zażądano od starszej pani aż 70% wpłaconej przez nią kwoty.

W bankach, można też natrafić na nieuczciwego pracownika, który będzie namawiał starszą osobę na niekorzystne rozporządzenie swoim mieniem.

79-letni mężczyzna cierpiący m.in. na związane z podeszłym wiekiem dysfunkcje intelektualne, został nakłoniony przez nieuczciwego pracownika banku na bardzo niekorzystne dla niego umowy.

Oszuści idą z duchem czasu. Nic więc dziwnego, że ich zainteresowanie coraz częściej budzą kryptowaluty. Coraz częściej też ofiarami przestępstw stają się starsze osoby, które w poszukiwaniu szybkiego zysku inwestują w bitcoiny. O tym, jak ryzykowne mogą być takie przedsięwzięcia, przekonał się między innymi 68-letni mieszkaniec jednej z miejscowości w Wielkopolsce.