Uwaga na oszustów, którzy organizują tzw. pokazy promocyjne!

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych oszustw handlowych, obliczonych na łatwowierność seniorów, są pokazy promocyjne garnków, odkurzaczy, materaców lub „wyrobów zdrowotnych”.

Przykładów tego typu oszustw jest bez liku. Pierwszy z brzegu to historia pewnej kobiety. Starsza pani dała się podejść miłej telemarketerce  („Gratulujemy, została pani wybrana losowo do udziału w specjalnym pokazie dla seniorów”), która „z wielką przyjemnością” zaprosiła ją na prezentację sprzętu medycznego, przeznaczonego dla osób cierpiących na „dolegliwości reumatyczne”.  Kobieta zapewniła emerytkę, że wszystkie wyroby mają odpowiednie atesty i są rekomendowane przez specjalistów.  Starsza pani szybko "połknęła haczyk" i zgodziła się na podanie dalszych szczegółów. Dowiedziała się, że podczas pokazu otrzyma atrakcyjny upominek, a oprócz tego będzie mogła poznać doskonałe materace, które „wręcz zmieniają na lepsze życie ludzi”.

W trakcie pokazu wmówiono jej, ze materace te mają wartość 16.000,00 zł, ale dla pewnej liczby uczestników spotkania, wyłonionych w drodze losowania, jest „rewelacyjna promocja" i będą oni mogli kupić te materace za „niewiarygodnie niską” cenę.

Wszystko okazało się jednym wielkim kantem. Emerytka wróciła z pokazu z parą „rozgrzewających skarpet antypoślizgowych” (upominek) i dwoma materacami, do zakupu których namówiono ją i to za cenę 6.000,00 złotych. Sprzedający od ręki załatwili też starszej kobiecie oprocentowany kredyt na sfinansowanie tego zakupu.

Jak się później okazało, rzeczywista cena takich samych materacy w normalnym sklepie wynosiła w sumie 1.500,00 zł. Starsza kobieta krótko po ich zakupieniu chciała zwrócić materace, których nie używa, jednak sprzedawcy odmówili jej tego prawa twierdząc, że jest to wyrób medyczny i nie ma możliwości odstąpienia od umowy ich zakupu.