W tym dziale użytkownicy strony mogą publikować artykuły,
aby zamieścić publikację należy najpierw się zalogować.
W celu otrzymania w witrynie uprawnień do logowania, należy zgłosić taką prośbę do administratora strony na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Początki CB Radio

Początki radia obywatelskiego

Wielu z nas sięgając po mikrofon nie zastanawia się ile lat liczy sobie historia radia obywatelskiego. Faktycznie rozpoczyna się ona w 1927 roku podczas wycieczki parowcem po Wielkich Jeziorach, kiedy to łączność  radiowa stała się  pasją serca i umysłu 9-letniego chłopca - ALA GROSSA.

Praktyczne informacje dla użytkowników CB Radio

Praktyczna informacja dla tych, którzy są z nami ciut krócej, niż te drobne 26 lat... ;) 

Przede wszystkim apel: Jeśli masz radio w samochodzie, to nie bój sie wziąć mikrofonu do ręki i odpowiedzieć, jeśli słyszysz, że ktoś do ciebie mówi. Przerażająca większość posiadaczy CB w aucie używa swojego radia biernie, tylko do słuchania, o ile w ogóle je włącza, dotyczy to zwłaszcza kobiet i przedstawicieli handlowych. A czasem warto usłyszeć, że powietrza z koła ubywa czy coś się od auta odrywa, albo że trzeba zwolnić, bo coś rozlane na drodze i jest niebezpiecznie.

NOCNE ECHO W ETERZE

Miałem 12 , może 13 lat kiedy po raz pierwszy dostałem od mamy wymarzone i wypatrzone w sklepie dziecięce krótkofalówki Walkie Talkie... Były czarne z wysuwaną anteną teleskopową i przyciskiem do nadawania alfabetem Morse-a.Poniżej przycisku była tabliczka-ściągawka czyli pełny alfabet Morse'a.Już od małego marzyłem żeby mieć krótkofalówki.Któregoś razu, było to jesienią rozmawiałem przez owe krótkofalówki z kolegą z osiedla.Oczywiście wiadomym było że ich zasięg nie przekracza 100 metrów i pracują na QRG 27,125 MHz.Ale wtedy....tamtej nocy usłyszałem wyrażną rozmowę dwóch stacji Mobilowych z ... Prawdziwym CB-Radio !!! Owa rozmowa była pożegnaniem dwóch stacji które wracały najwyraźniej ze zlotu CB-Radio.

Przesiewy, czyli zakłócenia

Przesiewy

 

Mianem "PRZESIEWY" nieobeznani z zagadnieniem użytkownicy sprzętu CB zwykli określać wszystko to, co utrudnia im odsłuchanie korespondencji. Tymczasem rodzajów zakłóceń jest wiele i co gorsza, różne są przyczyny ich powstania. Należy zatem najpierw poznać ich istotę, by móc skutecznie im przeciwdziałać.

Obrady CB Radio w Parlamencie Europejskim

image007

 

28 października 2010 r. w Brukseli, w Parlamencie Europejskim odbył się kongres Europejskiej Federacji Radia Obywatelskiego ECBF.