Organizacja nasza zwróciła się do parlamentarzystów z prośbą o uchwalenie zmiany ustawy o rachunkowości, skutkującej zwolnieniem stowarzyszeń nieprowadzących działalności gospodarczej z obowiązku prowadzenia pełnej księgowości na rzecz ewidencji przychodów i rozchodów, co jest od wielu lat postulowane przez te organizacje.
Obecny stan traktujący stowarzyszenia non-profit tak samo jak przedsiębiorstwa, które osiągają przychody ponad 1 200 000 euro jest bezzasadny i wręcz niezrozumiały.
Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości jest jednym z głównych czynników hamujących rozwój stowarzyszeń w Polsce, a w wielu przypadkach wręcz powoduje likwidację takich społecznych organizacji.
Zauważyć należy, że konieczność prowadzenia pełnej księgowości jest w przypadku stowarzyszeń nieprowadzących działalności gospodarczej, a jedynie działania czysto non-profit, praktycznie tylko sztuką dla sztuki, bowiem w praktyce, w takich organizacjach nie powstaje w ogóle obowiązek podatkowy, a są traktowane bardziej restrykcyjnie niż spółki osiągające kilkumilionowe przychody. Ponadto stowarzyszenia takie i tak mają obowiązek składania stosownego rozliczenia do Urzędów Skarbowych, co daje pełną możliwość kontrolowania ich działalności. To samo dotyczy otrzymywanych przez nie subwencji, które muszą zostać szczegółowo rozliczone wobec instytucji dotujących.
Zlikwidowanie utrudnienia jakim jest dla stowarzyszeń non-profit obowiązek prowadzenia pełnej księgowości jest wysoce uzasadnione względami społecznymi, tym bardziej, że proponowana regulacja nie pociąga za sobą żadnych ujemnych skutków.
czytaj list otwarty do Senatorów
Mimo zgłoszenia przez Senatora Jana Rulewskiego wnioskowanej przez stowarzyszenia poprawki oraz poparcia wniosku ze strony Senatora Jarosława Dudy - Wiceministra Pracy i Polityki Społecznej, Senatorzy ją odrzucili - szczegółowe wyniki głosowania.
Stowarzyszenia serdecznie dziękują Panu Senatorowi Janowi Rulewskiemu, który zgłosił wnioskowaną przez stowarzyszenia poprawkę.
W tej sytuacji Prezes Krajowego Sztabu Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej złożył w Senacie RP petycję o podjęcie odrębnej inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu zwolnienie stowarzyszeń non-profit z irracjonalnego obowiązku prowadzenia pełnej księgowości i traktowania tych organizacji w sposób nie bardziej restrykcyjny od przedsiębiorstw dochodowych.
Senacki druk petycji wraz z opinią Biura Komunikacji Społecznej.
W dniu 26 listopada 2014 roku Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję złożoną przez Prezesa Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej, zawierającej wniosek o podjęcie prac nad ustawą zwalniającą stowarzyszenia non-profit z obowiązku prowadzenia pełnej księgowości na rzecz ewidencji przychodów i rozchodów.
Wszyscy senatorowie uczestniczący w tym posiedzeniu (Michał Seweryński, Jan Rulewski, Bohdan Paszkowski, Aleksander Świeykowski), jednogłośnie poparli przyjęcie petycji i rozpoczęcie prac nad wnioskowaną ustawą. Tak więc po wielu latach składania wniosków, próśb i postulatów sprawa ruszyła do przodu. Oczywiście jest to początek drogi legislacyjnej, mamy nadzieję, że tym razem krótkiej i szybkiej
Ministerstwo Finansów pismem z dnia 29 grudnia 2014 roku ustosunkowało się do proponowanej zmiany proponując zmiany jedynie w stosunku do stowarzyszeń, które osiągają przychód roczny poniżej 50 tysięcy złotych. Propozycja Ministerstwa Finansów w dalszym ciągu zmierza do hamowania rozwoju stowarzyszeń w Polsce, próg 50 tysięcy złotych jest w dzisiejszych czasach oceniany przez stowarzyszenia jako wręcz śmieszny i irracjonalny w porównaniu z progiem firm biznesowych, który wynosi 1.2000.000 euro. Ministerstwo w żaden sposób nie tłumaczy, dlaczego stowarzyszenia non-profit, które nie prowadzą działalności zarobkowej, a więc ich działalność nie rodzi obowiązku podatkowego, mają być traktowane wielokrotnie bardziej restrykcyjnie niż firmy, które podlegają obowiązkowi płacenia podatku.
Treść pisma Ministerstwa Finansów.
Pytamy zatem, o co tutaj tak naprawdę chodzi!? Przecież obowiązujące aktualnie przepisy, a także wspomniana propozycja Ministerstwa Finansów prowadzą wprost do utrudniania działalności stowarzyszeń non-profit i hamowania ich rozwoju. W państwie, któremu zależy na aktywności obywateli takich przepisów nie powinno się wprowadzać. Państwo takie powinno zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby obywateli zachęcić do aktywności społecznej, maksymalnie im takie działania ułatwiać, a przepisy fiskalne dotyczące takiej działalności powinny być o wiele łagodniejsze niż przepisy dotyczące działalności zarobkowej, a nie odwrotnie.
28 stycznia 2015 r. odbyło się kolejne posiedzenie senackiej komisji, w czasie którego Pani Jolanta Dadacz - Dyrektor Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej poinformowała, że rządowy projekt zmian przepisów dotyczących rachunkowości w stowarzyszeniach zostanie złożony w Sejmie RP pod koniec lutego br.. Senatorowie podjęli decyzję, że Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji podejmie dalsze prace nad petycją w przypadku, gdyby projekt rządowy jednak nie wpłynął w tym terminie do Sejmu RP.
Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwo Finansów złożyło projekt rządowy do Sejmu, jest to kolejny poważny krok do osiągnięcia sukcesu stowarzyszeń w trudnej i wyczerpującej walce o normalność w przepisach fiskalnych.
Oczywiście pozostaje m.in. problem podstawowej kwestii dotyczącej wysokości progu przychodów. Sprawa jednak nie jest beznadziejna, bowiem jak poinformowała w czasie posiedzenia komisji senackiej Pani Jolanta Dadacz z Ministerstwa Finansów, próg taki został określony na wniosek organizacji o nazwie "Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych". Prezes Sztabu Ratownictwa Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej, natychmiast poinformował, że stanowisko tej organizacji absolutnie nie jest stanowiskiem ogółu polskich stowarzyszeń. Prezes SKSR ponownie podniósł, że stowarzyszenia nie powinny być traktowane bardziej restrykcyjnie od firm biznesowych, a tak bardzo niski próg praktycznie niczego nie załatwi i będzie dalej hamował rozwój stowarzyszeń non-profit. W dyskusji obie strony - zarówno rządowa jak i społeczna, zgodziły się, że sprawa wysokości progu przychodów będzie omawiana w trakcie dalszych prac legislacyjnych.
W związku z projektem Ministerstwa Finansów, prezes Krajowego Sztabu Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej skierował do Pani Premier Ewy Kopacz apel o zniesienie w trybie pilnym obowiązku prowadzenia księgowości przez stowarzyszenia non-profit.
Treść listu do Pani Premier z dnia 5 lutego 2015r. Zgłoszone uwag w KPRM.
Treść przygotowanego przez Ministerstwo Finansów projektu ustawy z dnia 9 stycznia 2015 r.
Treść listu do Pani Premier z dnia 16 marca 2015r.
W kwietniu 2015 r. projekt ustawy trafił do Sejmu RP. Zgłoszenie uwag w Sejmie RP.
Ministerstwo finansów przedstawiło swoje stanowisko (treść pisma), w którym twierdzi, że zwolnienie wszystkich organizacji non-profit z obowiązku prowadzenia pełnej księgowości jest niezasadne. Ministerstwo jednak używa bezzasadnych argumentów, np.że organizacje pożytku publicznego zgodnie z przepisami o OPP muszą prowadzić pełną księgowość. Pani Minister jednak zapomina, że w ustawie o działalności pożytku publicznego przepisano jedynie (wiele osób uważa, że bezmyślnie) przepis obowiązujący w/g ustawy o rachunkowości. Rozliczenia dotacji i środków pochodzących z 1% są dokonywane odrębnie od pozostałych rozrachunków organizacji. Ministerstwo w żaden sposób nie ustosunkowało się do innych słusznych argumentów przedstawionych przez prezesa Sztabu Ratownictwa SKSR, jak np. bezzasadne traktowanie organizacji non-profit o wiele bardziej restrykcyjnie niż firmy biznesowe.
Zatem twierdzenie, że przecież połowa organizacji otrzyma zwolnienie należy uznać za irracjonalne, a postępowanie takie za pozbawione jakiegokolwiek szacunku do działań społecznych i wręcz ich lekceważenie.
Należy pamiętać, że ta ponad połowa stowarzyszeń, której wnioskowane zwolnienie ma dotyczyć, to głównie te organizacje, które praktycznie zawiesiły swoją działalność właśnie z uwagi na nader restrykcyjne przepisy i nie wznowią jej przy limicie 50 czy nawet 150 tysięcy złotych. W dzisiejszych czasach koszty działań rzeczywistej członkowskiej organizacji są bardzo wysokie, często sięgają kilkuset tysięcy zł rocznie (utrzymanie biura, czynsze, opłaty telefoniczne, sprzęt, transport, prąd, i wiele innych), zatem byłaby to syzyfowa praca. Jeżeli ma być limit to powinien on być na takim poziomie, aby organizacja taka mogła się rzeczywiście rozwinąć i zajmować się działaniami na rzecz społeczeństwa, a nie tylko spełnianiem wymogów nadmiernej biurokracji. Limit nie powinien hamować rozwoju takiej organizacji i wywoływać wśród społeczników przeświadczenia, że nie warto rozwijać działalności społecznej, bo przysporzy to tylko nadmiernych problemów.
Z kolei podnoszony przez Ministerstwo Finansów argument, że od 2005 roku następuje wzrost liczby organizacji pozarządowych jest tak zwaną półprawdą, bowiem intensywny wzrost dotyczy tylko prywatnych fundacji, które niczego nie fundują, a powstają tylko po to, aby pozyskiwać i konsumować dotacje. Natomiast rzeczywiste stowarzyszenia członkowskie upadają.
Prowadzenie przez organizacje non-profit ewidencji przychodów i kosztów pozwoli na pełną ich kontrolę. Zatem w jakim celu są obciążane pełną księgowością tak jak przedsiębiorstwa o przychodzie ponad 1 200 000 euro czyli ok. 5 milionów złotych!?
Każda organizacja może zgłosić udział jej przedstawiciela podczas prac komisji nad tym projektem - Pobierz druk zgłoszenia udziału w pracach komisji sejmowej.
W dniu 10 czerwca 2015 roku Pan Poseł Jan Łopata (z okręgu wyborczego Lublin) zgłosił poprawkę zmieniającą limit przychodu rocznego na 100.000 zł. Komisja Finansów Publicznych zaakceptowała tą poprawkę. Jednak w przypadku stowarzyszeń, ciągle jest to bardzo niski limit, który w praktyce niewiele zmieni i będzie nadal hamował ich rozwój.
W dniu 1 lipca 2015 roku projekt ustawy rozpatrywała senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych. Prezes Sztabu Ratownictwa SKSR zaapelował o wniesienie do niego poprawek.
Zobacz treść wnioskowanych poprawek...
W dniu 9 lipca 2015 roku, odbyła się w Senacie RP debata nad projektem ustawy. Przeciwni zwiększeniu limitu oraz objęciu zwolnieniem również organizacji mających status organizacji pożytku publicznego byli m.in. senator Mieczysław Augustyn z okręgu wyborczego Piła oraz senator Witold Gitowt-Dziewałtowski z okręgu wyborczego Elbląg. W efekcie żaden z senatorów nie zgłosił w tym zakresie poprawki do ustawy. Teraz ustawa wróci do Sejmu w celu rozpatrzenia innych poprawek.
W dniu 12 sierpnia 2015 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ustawę. Tak więc ponad roczna batalia ostatecznie zaowocowała tym, że już od przyszłego roku znaczna część stowarzyszeń będzie mogła prowadzić zamiast pełnej księgowości, ewidencję przychodów i kosztów. Jest to bardzo duże ułatwienie dla organizacji non-profit.
Zachęcamy do zapoznania się też z materiałem w sprawie rozpatrywanych przez Sejm zmian w ustawie Prawo o stowarzyszeniach. oraz Sejm nowelizuje przepisy o działalności pożytku publicznego. Są tam przedstawione kolejne, bardzo istotne problemy organizacji non-profit.
Dziękujemy parlamentarzystom, którzy pomogli w tej sprawie stowarzyszeniom, zgłaszając poprawki do ustaw, mające na celu złagodzenie restrykcji w stosunku do organizacji non-profit, są to:
Jan Rulewski - z okręgu wyborczego Inowrocław
Jan Łopata - z okręgu wyborczego Lublin
Pamiętajmy, że są to przyjaciele organizacji non-profit!
Komentarze
Danuta Lech
Prezes Zarządu
W zaskarżeniu niekonstytucyjności przepisów to absolutnie nie zaszkodzi. W Trybunale Konstytucyjnym na rozstrzygnięcie sprawy przyjdzie długo czekać, a na wprowadzenie pozytywnego wyroku do przepisów, być może jeszcze dłużej.
prowadzenia pełnej księgowości wszystkich stowarzyszeń non-profit.
Prezes Zarządu
Grzegorz Wróbel
prowadzenia pełnej księgowości wszystkich stowarzyszeń non-profit, a nie tylko ich części jak proponuje ministerstwo.
Prezes Stowarzyszenia Jesteśmy Tacy Sami.
Włocławskie Towarzystwo Naukowe popiera wniosek Sztabu Ratownictwa Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej w sprawie o zlikwidowanie obowiązku prowadzenia pełnej księgowości wszystkich stowarzyszeń non-profit, a nie tylko ich części jak proponuje ministerstwo. Przedstawiciel naszego Towarzystwa jest gotów także wziąć udział w spotkaniu z Panią Premier.
Z wyrazami uszanowania
Prezes Włocławskiego Towarzystwa Naukowego.
inicjatywę
Pozdrawiamy.
w imieniu Fundacji Window of Life zdecydowanie popieram Państwa apel o zlikwidowanie obowiązku prowadzenia pełnej księgowości.
Życzę sukcesu, który będzie sukcesem całego sektora non-profit.
Dziękuję!
Marta Majewska
Prezes Fundacji Window of Life
Bielawa
Zarząd Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina” popiera apel Prezesa Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej, Polskiego Radia Obywatelskiego, Wiceprezydenta Europejskiej Federacji Radia Obywatelskiego z dnia 5 lutego 2015 r. o zlikwidowanie obowiązku prowadzenia pełnej księgowości przez stowarzyszenia non-profit.
Z poważaniem
Dyrektor Biura
Stowarzyszenia Gmin Polskich
Euroregionu „Pro Europa Viadrina”
Skarbnik - Bełchatowskiego Klubu Wysokogórskiego
Pozdrawiam
Dorota Sawa-Prezes Stowarzyszenia LGD Krasnystaw
Jak słusznie Państwo zauważyliście w swoim apelu, obowiązek ten jest głównym hamulcowym rozwoju stowarzyszeń w Polsce. Ponadto koszt oprogramowania i obsługi księgowej stanowi pokaźną pozycję w budżecie wielu organizacji. Taki stan prawny skutkuje koniecznością utrzymywania składek członkowskich na poziomie wiele wyższym niż to absolutnie konieczne. Tworząc na skutek tego nieuzasadnione ograniczenia w prawie do tworzenia a przede wszystkim działania stowarzyszeń zawartego w art 12 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej
Mając na uwadze powyższe Zarząd Stowarzyszenia Patriotyczno-Lewicowego „Pomost” nie mógł postąpić inaczej niż poprzez udzielenie poparcia Państwa inicjatywie.
A.Wdowiak
Żyjemy w dziwnym kraju. Wszyscy politycy twierdzą, że są za rozwojem społeczeństwa obywatelskiego. Popularne jest głoszenie haseł w rodzaju bierzcie sprawy w swoje ręce. Ale ktokolwiek zechce to zrobić to spotyka się z murem biurokracji, praktycznie nie do pokonania.
Wniosek pod którym się podpisuję jest tak oczywisty, że aż trudno o komentarz. Zaskakuje mnie ta koalicja POPiS-u. Ludzie którzy na co dzień obrzucają się błotem, paradoksalnie łączą się aby zablokować, tak słuszną inicjatywę. Odnoszę wrażenie, że reprezentanci narodu nie mają pojęcia nad czym głosują. Gdyby sobie uświadomili o czym decydują, to ich decyzje powinny być inne.
Stowarzyszeniom nie prowadzącym działalności gospodarczej prowadzenie pełnej księgowości jest niepotrzebne do rozliczania dotacji; a przy tym kosztowne, gdyż musi to robić fachowiec, a nie przeciętny wolontariusz.
Jestem zbulwersowana postawą większości senatorów w tej sprawie. Nie wierzę, że apel Ratowników jest dla nich niezrozumiały - po prostu mają to gdzieś... Niech no któryś z głosujących przeciwko lub wstrzymujących się powie w kampanii wyborczej że "popiera rozwój społeczeństwa obywatelskiego" - wyborcy powinni go rozliczyć!
Joanna Sarré - prezes
Sławek
Stowarzyszenie Nasz Sulejówek Razem
Rada Organizacji Pozarządowych Powiatu Inowrocławskiego.
Skoro państwo nas nie wspiera, nic nie daje i raczej ( niestety) nie pomagam to niech nie patrzy łakomie i wyciąga ręke po nasze symboliczne grosze, składki i nie wymaga rozliczeń bilansowych w takim zakresie w zamian nic nie dając!.
mgr Ryszard Zawadowski - Dyrektor Społecznego Centrum Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II Prezes Stowarzyszenia z os. prawną
tel.kom. 501 628 633 lub 605 666 654
tel. stacj. biura :+ 48 82 545 15 60
Skoro państwo nas nie wspiera, raczej nic nie daje i ( niestety) nie pomaga! to niech nie patrzy łakomie i8 wyciaga łape fiskusa po nasze symboliczne grosze, składki oraz nie wymaga rozliczeń bilansowych w takim zakresie jak od lat w zamian nic nie dając!.ps. Senator Józef Zając jest z naszxego terenu! - jestem dumny z Jego postawy Prezes Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II , byy Wixceprezes Polskiej Federacji Organizacji Kolekcjonerskich 605 666 654 Ryszard Zawadowski
Pozdrowienia z Wrocławia
W Polsce w niezrozumiały sposób dzieli się NGO na lepsze i gorsze oraz wprost utrudnia działalność społeczną obywatelom. Jeśli wspólnie nie staniemy przeciwko takim praktykom, może się okazać, że NGO'sy będą napotykały na kolejne progi. Jakkolwiek jest, organizacje winny być dzielone na te prowadzące działalność gospodarczą i te nie prowadzące działalności, wszystkie powinny mieć prawo do 1%, ale tylko te, które przekraczają roczny przychód (zysk, obrót) w wysokości przekraczającej powiedzmy 200 tys. zł powinny być rozliczane na bardziej ostrych zasadach. Jak firmy. Patrzenie na NGO jak na złodzieja jest po prostu nieuczciwe. To godzi w społeczną aktywność i zasady zaufania społecznego