Witamy w dziale "Informacje - Stowarzyszenia".

Użytkownicy naszego serwisu mogą w tym dziale publikować swoje artykuły dotyczące problematyki funkcjonowania stowarzyszeń.

Serwis nie odpowiada za treść takich publikacji.  

 

Opublikuj swój artykuł.

Można też wysłać swój artykuł na adres: redakcja@plcb.org

-----------------------------------------------------------------------------------

Projekt zmiany w Ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

W Sejmie RP do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny trafił zatwierdzony przez Komisję do Spraw Petycji projekt ustawy zwalniający organizacje pozarządowe z obowiązku prowadzenia pełnej rachunkowości dopóki ich przychody nie przekroczą 1 miliona złotych.
Projekt zakłada, że nowe uregulowania wejdą w życia z dniem 1 stycznia 2025 roku. 

Dodatkowo projekt ten przewiduje objęcie takim zwolnieniem organizacji, które przyjęły status Organizacji Pożytku Publicznego. Zobacz → treść projektu ustawy (druk sejmowy 445).

Środowisko organizacji pozarządowych od wielu lat zgłasza, że obowiązek prowadzenia pełnej rachunkowości jest jednym z głównych utrudnień w prowadzeniu działalności społecznej. Dlatego przedmiotowy projekt wzbudził zadowolenie społeczników i nadzieję na krok w stronę normalności.

Niestety projekt zamiast być szybko procedowany, został 11 lipca 2024 roku skierowany do podkomisji, której przewodniczy poseł Tadeusz Tomaszewski z Lewicy i tam utkwił aż do 8 października 2024r. 


Organizacja nasza zwróciła się do parlamentarzystów z prośbą  o uchwalenie zmiany ustawy o rachunkowości, skutkującej zwolnieniem stowarzyszeń nieprowadzących działalności gospodarczej z obowiązku prowadzenia pełnej księgowości na rzecz ewidencji przychodów i rozchodów, co jest od wielu lat postulowane przez te organizacje.

Obecny stan traktujący stowarzyszenia non-profit tak samo jak przedsiębiorstwa, które osiągają przychody ponad 1 200 000 euro jest bezzasadny i wręcz niezrozumiały.

Agnieszka Buczyńska objęła urząd
Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego,

oraz przewodniczącej Komitetu do spraw Pożytku Publicznego
foto Agnieszka Buczyńska Urodzona 22 września 1986r. w Tczewie. Polska działaczka społeczna i polityczna, socjolożka, specjalistka w zakresie społeczeństwa obywatelskiego.  
Absolwentka politologii na Uniwersytecie Gdańskim oraz socjologii w Collegium Civitas w Warszawie. W 2021 r. została również absolwentką studiów MBA Leadership w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.

Marzena Okła-Drewnowicz objęła urząd
Ministra do spraw Polityki Senioralnej

Urodzona 20 maja 1972 r. w Skarżysku-Kamiennej. Socjolożka.  

Absolwentka studiów magisterskich oraz doktoranckich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także studiów podyplomowych z organizacji pomocy społecznej w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach. W latach 1998-2007 zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej. W przeszłości przewodnicząca miejskich struktur Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a także wykładowczyni w Kolegium Pracowników Służb Społecznych oraz nauczycielka w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego.

20150304sejm04Senat zatwierdził bez poprawek projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw.

Stowarzyszenia postulowały odrzucenie tego projektu z uwagi na to, że powoduje on o wiele więcej szkody niż pożytku.

26 maja 2015 roku odbyło się w Sejmie RP pierwsze czytanie kolejnej nowelizacji Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Ustawa ta była już wielokrotnie zmieniana, a organizacje społeczne mają ciągle do niej wiele zastrzeżeń. Nasuwa się zatem pytanie czy będzie to kolejny przysłowiowy knot legislacyjny, czy też posłowie wezmą wreszcie pod uwagę, że działalność społeczna powinna być przez państwo wspierana, a przepisy jej dotyczące winny w prosty i jednoznaczny sposób realizować takie wsparcie.

W ostatnich latach obserwujemy w Polsce zjawisko powstawania różnych przedsięwzięć, głównie niczego niefundujących fundacji, podszywających się pod autorytet działalności społecznej i zagarniających dla siebie lwią część funduszy przeznaczonych przez państwo na wspieranie działalności społecznej.

Fundacje te poza założycielami nie mają żadnych członków i nie wykonują żadnej pracy społecznej. Niczego nie fundują, bo nie mają żadnego własnego funduszu. Nastawione są natomiast na pozyskiwanie i konsumowanie środków finansowych przeznaczanych przez państwo na wspieranie działalności społecznej, zagarniając dla siebie lwią część tych funduszy.

28 stycznia 2015 r. odbędzie się kolejne posiedzenie senckiej komisji, w czasie którego senatorowie będą zajmowali się sprawą petycji dotyczącej podjęcia inicjatywy ustawodawczej mającej na celu zwolnienie stowarzyszeń z obowiązku prowadzenia pełnej ksiegowości.

Czytaj więcej...

Rozpoczęto konsultacje kolejnego projektu Rozporządzenia w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania.

Publikujemy pismo opiniujące oraz treść tego projektu z załącznikami zawierającymi uwagi stowarzyszeń.

Notatka ze spotkania konsultacyjnego z przedstawicielami łódzkich organizacji pozarządowych oraz pracownikami Urzędu Miasta Łodzi, dotyczącego projektu zarządzenia Prezydenta Miasta Łodzi w sprawie wprowadzenia „Trybu planowania,

Szanowni Państwo,

W dniu 18 listopada br. rozpoczęło się głosowanie na przedstawicieli organizacji pozarządowych do Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (tzw. PO WER).

Program PO WER może odegrać ważną rolę w poprawie, tak trudniej obecnie, sytuacji ekonomicznej i społecznej osób niepełnosprawnych w Polsce,